logo webu plastova-okna-brno.kvalitne.cz
titulní obrázek webu plastova-okna-brno.kvalitne.cz

Členitost pozemku, na němž chcete vybudovat zahradu, nemusí být nevýhodou. V přírodě nic není dokonale rovné. Krásy přírody nevynikají v dokonalé matematické symetrii, ale v různorodosti. Pokud chcete, aby vaše zahrada nepůsobila poněkud umělým dojmem, nezarovnávejte pozemek. Zkuste vybudovat zahradu ve svahu. Realizace zahrad ve svahu sice doprovází často několik technicky náročnějších řešení, výsledkem ale bývá výtvarně zajímavá zahrada.

Svahy jsou pro návrhy zahrad náročnější

Existuje několik variant, jak si se svahovým charakterem pozemku poradit. Oblíbenou technikou, která je například v zemědělství používána dlouhá staletí, jsou terasy. Svah se s pomocí techniky stupňovitě srovnává a jednotlivé terasy se podepřou. Každá terasa pak může být osázena libovolným druhem vegetace – na širokých terasách připomínající malá pole může vyrůst ovocný sad, menší terasy mohou rozkvést barevnou květenou nebo mohou být osázeny pouze trávou – podle vkusu a chuti.

Jiný způsob realizací zahrad jsou zídky. Pokud jsou budovány z kamenů, říká se jim suché zídky. Narozdíl od zdí z cihel se nepoužívá malta, musí se ale potom dát při konstrukci pozor, aby byla zeď stabilní a kameny se nerozsypaly. Do vzniklých mezer mezi kameny se mohou zasadit rostliny, kterým takové prostředí vyhovuje. Zahrada díky takových zdí může získat mediteránní vzhled.

Jednodušší na stavbu zdí je beton. Betonové tvarovky mají hrubší povrch, jsou dostupné ve více tvarech a barvách (nejčastěji se v návrzích zahrad pracuje s pískově zbarvenými tvarovkami). Pohledový beton je velmi odolný materiál.

Mezi návrhy zahrad se setkáme ještě s mnoha jinými variantami kompozice ve svazích. Skalky, kamenité stráně, ale především různé vodní hříčky – vodopády, potůčky nebo terasovitá jezírka – jsou nezřídkakdy využívanými motivy.

Nezapomeňte na zákoutí k odpočinku

Určité prvky na zahradě – často nevyhnutelně - vyžadují rovinný charakter. Patří mezi ně bazén, má-li být zapuštěn do země, nebo také posezení u domu. Posezení u domu je místem k odpočinku a nesmí chybět v žádném z návrhů zahrad. Pokud nenajdeme vyrovnaný povrch v okolí domu, kam bychom mohli takové zákoutí umístit, musíme chtě nechtě srovnat část pozemku zahradní technikou.

Zákoutí k odpočinku ale může mít také formu malých odpočívadel v prostoru celé zahrady. K pohodlné lavičce, na níž by bylo možno si odpočinout a pohledem se pokochat krásnou zahradou kolem vás, vyberte nějaké místo chráněné před větrem a sluncem.

Návrh i realizaci zahrady svěřte raději odborníkům

Už bylo řečeno, že návrh i realizace zahrad ve svahu není jednoduchou věcí. Za pomoc odborníka sice budete muset zaplatit nějakou tu korunu navíc, ale vyhnete se pozdějším nepříjemnostem. Pomoc může mít formu odborné rady, článku či konzultace, není ale problém sehnat takové firmy, které ochotně přiloží při realizaci zahrad ruku k dílu. Vybudují pro vás terasy, vystaví zídky, postarají se o to, aby vaše zahrada nebyla jen krásná na pohled, ale aby se stala i příjemným místem pro trávení volných chvil.

oddělovač

2020 © plastova-okna-brno.kvalitne.cz